Alapítványunk 1999 óta működik a 33 leghátrányosabb helyzetű kistérség egyikében, Berettyóújfalu környékén.

Egyik feladatunk a tehetséggondozás, különös tekintettel a hátrányos helyzetű, roma gyerekre. Ezt egy alapfokú művészeti iskola fenntartásával végezzük.

Hat telephelyre, összesen 23 településről járnak hozzánk gyerekek. Tanulólétszámunk évente 600 fő körüli, tanítványaink 70%-a hátrányos helyzetű, köztük kb. 300 fő mélyszegénységben élő, cigány gyermek.

Köszönhetően a gyermekközpontú vizuális nevelésünknek, tanítványaink évente 500-nál is több díjat nyernek hazai és nemzetközi gyermek képzőművészeti versenyeken, a világ minden pontján.

Az oktatás mellett, alapítványunk esélyteremtő, terepi munkát is végez. Megértettük ugyanis, hogy a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek integrációja sosem fog az iskola falain belül megoldódni. Komplex programunkban az oktatás- családgondozás, közösségfejlesztés – intézményi együttműködés hármas pillére a meghatározó. Megpróbáljuk megkeresni az összes beavatkozási pontot, és erre a közösség bevonásával hatást gyakorolni. A skála nagyon széles, a családoktól a településfejlesztésig átfogja a problémát. A teljes modellfejlesztés terepe egy Told nevű kis zsákfalu, elemeit már 16 településen alkalmazzuk.

A stratégiaszerű munka mérhető pozitív változásokat mutat a mélyszegénységben élő, zömében roma társadalmi csoport integrációjában.

Eredményeink miatt egyre többen keresnek meg bennünket itthonról és külföldről is, civil szervezetek, egyetemek, közoktatási intézmények, önkormányzatok. Szociális innovációink nemzetközi szinten is díjazottak.

Dolgozunk a modell adaptálhatóvá tételén is.

Az Igazgyöngy Alapfokú Művészeti Iskolának hat településen vannak telephelyei:

1. Berettyóújfalu (József Attila Általános Iskola és II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola) 2016/17-es tanév tanulólétszáma: 213 tanuló
  2. Komádi Barsi Dénes Általános Iskola: 99 tanuló
  3. Körösszakál Bihar Román Nemzetiségi Kéttannyelvű Általános Iskola és Óvoda: 55 tanuló
  4. Körösszegapáti Magyarhomorogi Szabó Pál Általános Iskola Körösszegapáti Tagiskola. :  40 tanuló
  5. Magyarhomorog Szabó Pál Általános Iskola: 54 tanuló
  6. Biharkeresztes Bocskai István Általános Iskola: 94 tanuló

Az esélyteremtő modell pilotprogramjának helyszíne: Told

Adaptálható elemeit az alábbi településeken vezetjük be, lehetőségeinktől, kapacitásunktól függően:

1. Told (minden elem fejlesztése)
  2. Ártánd (családgondozás-kríziskezelés, ösztöndíjprogram)
  3. Bedő (ruha és egyéb adományok az intézményrendszeren keresztül)